Z našich mláďat sú už „haluzníci“

Ako sme už avizovali v predchádzajúcom článku, Správa CHKO Východné Karpaty (CHKO VK) vykonáva pravidelnú kontrolu aktívneho hniezda jastraba krahulca neďaleko obce Čertižné. Koncom júna našiel na zemi jedno z mláďat lesný robotník.

Príbeh malého jastraba Miša  si môžete pozrieť vo videoreportáži TV JOJ po kliknutí na nasledovný odkaz: https://www.facebook.com/watch/?v=854566778241666 .

Po poslednej kontrole hniezda môžeme konštatovať, že sa dobre darí všetkým piatim jastrabčatkám vrátane Miša (s krúžkom na nohe), ktorý sa ocitol na pár dní v opatere správy CHKO VK. Mišo spolu s ďalšími  súrodencami už skúmajú okolie hniezda. V čase kontroly  boli už  tri odvážnejšie mláďatá na konároch neďaleko hniezda, dve mláďatá boli ešte na hniezde. S rastom obrysového peria mladé jastraby precvičujú letky mávaním krídel, pričom postávajú na kraji hniezda, alebo okolitých vetvách.

V tomto čase sú mladé jastraby nazývané aj „haluzníci“ a majú za sebou aj  prvé letové skúšky. V čase kontroly priletel k hniezdu  samec s potravou, tú ale nedoniesol priamo  mladým ale snažil sa mladé lákať k sebe, čim ich nútil skúšať opakovane letky. Predpokladáme že budúci týždeň budú jastrabčatá už samostatne lietať a o ďalší týždeň aj samostatne loviť,  tak ako si to u jastrabov sama príroda naprogramovala už dávno. Fakt, že sa stavu vyletenia dožilo päť mláďat svedčí o vhodnosti biotopu a dostatku potravy v okolí.

Text: Ing. Anna Macková

Foto: Ing. Juraj Platko a Ing. Anna Macková