Výstrel našiel po rokoch svoj cieľ

bocian biely (Ciconia ciconia), autor: Šepeľa M.

Správa CHKO Východné Karpaty na Veľký piatok, 19.4.2019, prevzala od Správy Národného parku Poloniny oznámenie o zranenom bocianovi na hniezde v obci Baškovce (okr. Humenné). Podľa pôvodných informácií mal mať jedinec zlomené krídlo, čo je pomerne atypické, nakoľko bocian so zlomeným krídlom sa nemá ako dostať na hniezdo.

Pri následnej obhliadke priamo na mieste sme zistili, že bocian mal krídla v poriadku, ale nebol schopný postaviť sa na nohy a vzlietnuť, preto len trepotal krídlami v ležiacej polohe, akoby plával. Predpokladali sme preto, že sa zamotal do šnúrok, alebo nejakých igelitových obalov, prípadne iného plastového odpadu, ktorý je bohužiaľ častým stavebným materiálom bocianích hniezd. Do takýchto handier, plastových tašiek a rôznych šnúrok, sa zvyknú zamotať, predovšetkým mláďatá bocianov, pričom neraz na hniezde aj uhynú.

Preto sme si na pomoc zavolali Záchrannú brigádu hasičského a záchranného zboru z Humenného. Hasiči za asistencie pracovníkov Východoslovenskej distribučnej, a.s., k uväznenému bocianovi pristavili záchranný rebrík. Hasiča, ktorý bol pripravený bociana vyslobodiť sme vybavili, nožnicami a kombinovanými kliešťami, aby bociana z hniezda mohol „vystrihnúť“. Na veľké prekvapenie bocian nebol do ničoho zamotaný, ale mal ochrnuté zadné končatiny. Pri následnej obhliadke bociana, neboli pozorované žiadne zranenia, ktoré by mohli ochrnutie dolných končatín spôsobiť.

Bociany, pri  obrane svojho hniezda, alebo pri obsadzovaní cudzieho hniezda, dokážu na seba zaútočiť, pričom môžu vážne zraniť alebo aj usmrtiť jeden druhého. Preto sme predpokladali, že k takému súboju došlo aj na tomto hniezde. Ľudia z okolia hniezda, ktorí privolali bocianovi pomoc, žiaden súboj nezaznamenali. V obci Baškovce je len jedno aktívne bocianie hniezdo.

Príčina ochrnutia sa u bociana začala črtať po dôkladnom veterinárnom vyšetrení, kedy na röntgenovom snímku boli pozorované broky, v nohách a krídlach. Nakoľko jeho ochrnutie bolo trvalé, bocian bol ešte v ten istý deň utratený.

Pri následnej pitve veterinár z jeho tela vybral 7 brokov, pričom jeden bol v tesnej blízkosti pečene a jeden v obličke. Broky sa do tela bociana dostali zrejme, pred niekoľkými rokmi počas presunu na zimovisko v Afrike, alebo späť na miesto hniezdenia v Baškovciach. K zraneniu došlo pravdepodobne počas preletu nášho bociana na Cypre, alebo na blízkom východe, kde je strieľanie do kŕdľov bocianov len nepochopiteľnou zábavkou. Bocian z Baškoviec s brokmi v tele dokázal žiť, niekoľko rokov, až kým blúdivý pohyb jedného z brokov a prípadne aj otrava olovom, nespôsobili jeho ochrnutie. Miesto utrateného bociana na hniezde, našťastie zaujal iný bocian, a bocianie hniezdo v Baškovciach bolo predsa obsadené. Nový bocianí  pár zničil znášku vajec svojich predchodcov a pravdepodobne nakládol novú náhradnú. Či sa na hniezde v Baškovciach stihnú vyliahnuť tohto roku aj mladé, zistíme pri každoročnom celoslovenskom sčítavaní bocianov na hniezdach začiatkom júla.

Text a foto: Mgr. Martin Šepeľa