Večernica pestrá – nový obyvateľ chovnej stanice

Večernica pestrá – nový obyvateľ chovnej stanice

V uplynulých dňoch do našej chovnej stanice pri Medzilaborciach pribudol nový obyvateľ – večernica pestrá (Vespertilio murinus). Jedná sa o samčeka, ktorý bol nájdený v jednej z bytoviek v Humennom.

Večernicu pestrú je možné zistiť na sídliskách prevažne na jeseň – od októbra do decembra, kedy možno za tmy voľným uchom počuť charakteristické opakované cik-cik-cik… pri ktorom samec lieta vo výške v úrovni striech blokov. Lietajúceho netopiera je veľmi obtiažne vidieť aj pomocou silného svietidla, zato počuť dobre len jeho hlas (aj na 100 m). Charakteristické sú strieborné končeky srsti na chrbte, tmavá chrbtová a kontrastne svetlá brušná strana. Netopier je stredne veľký, telo má 4,7–7,0 cm. Vyskytuje sa takmer na každom sídlisku, ojedinele sa však nájdu jej úkryty, sem-tam zaletí do domov a obyvatelia nahlásia jej nález.

Pri príchode do chovnej stanice vážil samček večernice 10g. Vďaka múčnym červom, ktoré bez problémov zožerie aj 15 kusov, váži v súčasnosti 12g. Akonáhle vystúpi teplota vzduchu nad 0 stupňov, netopiera vypustíme do voľnej prírody, aby mohol pokračovať vo svojej prerušenej hibernácií.

V prípade, že sa Vám podarí nájsť zraneného chráneného živočícha neváhajte kontaktovať priamo Správu CHKO Východné Karpaty na pohotovostnom čísle +421 911 316 637, alebo sa obráťte na tel. číslo 112 a budete prepojený na príslušnú stanicu podľa kompetenčných území, prípadne môžete kontaktovať niektorého z pracovníkov Správy CHKO Východné Karpaty.

Video z kŕmenia tohto drobného živočícha si môžete pozrieť v nižšie priloženom videu.