Pridajte sa k Hodine Zeme 2020

Vypnime svetlá a venujme hodinu našej planéte Zem

Hodina Zeme je celosvetová akcia, ktorej úlohou je zvýšiť povedomie o zmenách klímy. Do akcií najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty sa zapájajú organizácie, obce, firmy i jednotlivci. Do minuloročnej Hodiny Zeme sa zapojilo 188 krajín z celého sveta a 12 0000 dominánt symbolicky zhaslo osvetlenie vo všetkých časových pásmach.

Koronavirus ovplyvnil aj Hodinu Zeme

Tento rok oslávime Hodinu Zeme za výnimočných okolností, keď krajiny na celom svete zažívajú zdravotnú krízu s prepuknutím epidémie Coronavirus (COVID-19). V súvislosti s tým, sú vyhlásené rôzne nariadenia a obmedzenia. V dnešnej neľahkej situácii myslíme na zdravie svojej rodiny, priateľov a všetkých spoluobčanov, ale mali by sme myslieť aj na zdravie planéty. Veď ľudia sú súčasťou planéty. Klímu sme už zmenili a naďalej sa mení. Preto vyšlime spoločný a jasný signál o tom, že nám na osude našej Zeme naozaj záleží. Je to mimoriadna výzva, ktorej svet čelí, a tak na základe najnovšieho vývoja odporúča globálny organizačný tím Hodiny Zeme všetkým jednotlivcom, aby sa tento rok Hodiny Zeme zúčastnili digitálne.

ZAPOJTE SA DO HODINY ZEME V SOBOTU 28. MARCA 2020 O 20:30 MIESTNEHO ČASU a DOMA VYPNITE SVETLÁ NA JEDNU HODINU.

Môžete sa pripojiť online

Pripojte sa virtuálne k Svetovému fondu na ochranu prírody (WWF) a ďalším usporiadateľom a nalaďte sa na jeden z ich živých prenosov.

Účasťou na tejto online Hodine Zeme alebo doma, naše spoločné hlasy môžu mať stále potenciál prekonať mestá, zeme a všetky hranice a vytvoriť väčší dopad ako kedykoľvek predtým. Teraz viac než kedykoľvek predtým sa musíme zjednotiť, aby sme sa starali jeden o druhého a domov, ktorý všetci zdieľame. Príroda je systém podpory života na planéte a dáva nám všetko, čo potrebujeme – od vzduchu, ktorý dýchame, vody, ktorú pijeme, až po jedlo,  ktoré jeme.

Vyjadrite svoj hlas digitálne

Môžete podporiť petíciu „Hlas pre planétu“ (Voice for the planet), aby ste svetovým vodcom dali vedieť, že vám záleží na prírode, a že požadujete naliehavé politické kroky na ochranu našej planéty. Táto petícia bude potom predstavená na kľúčových globálnych konferenciách v roku 2020.

Kliknite na  https://www.earthhour.org/voice

Viac ako 300 tisíc ľudí pridalo svoj has!

Petícia bola spustená v roku 2019 na svetovom ekonomickom fóre v Davose komunitou mladých ľudí združených v Global Shapers Community. Cieľom je ukázať rastúci pohyb ľudí na celom svete, ktorí požadujú novú dohodu pre prírodu a ľudí: súrne globálne kroky na riešenie súčasnej prírodnej krízy.

HODINA ZEME NA SLOVENSKU

Na Slovensku sa do Hodiny Zeme zapájajú jednotlivci, obce, firmy, či organizácie nielen vypnutím osvetlenia, ale akýmkoľvek iným spôsobom. V roku 2019 sa zapojilo 32 miest a obcí, 50 organizácii a firiem, 20 škôl a 38 pamiatok vyplo osvetlenie. Aj Vaše akcie pomáhajú zaistiť bezpečnejšiu, spravodlivejšiu a zdravšiu budúcnosť pre všetkých.

 

Oficiálne video Hodiny Zeme 2020 (SK titulky)

http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/2020/03/oficialne-video-hodiny-zeme-2020-sk-titulky/

UROBTE ZMENU VO SVOJOM KAŽDODENNOM ŽIVOTE

Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Hodina samozrejme nestačí, hodinou to len začína. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu. Stanovte si svoj klimatický záväzok. Tým môže byť napríklad znižovanie uhlíkovej stopy v domácnosti, či prechod na obnoviteľné zdroje energie v obci.

Môžete urobiť napríklad takéto zmeny:

  • Budem chodiť do práce na bicykli, alebo peši
  • Vymením auto za MHD
  • Prestanem používať plastové tašky, riad a slamky
  • Neobjednám si jedlo v jednorázovom obale
  • Uprednostním lokálne potraviny

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: https://www.earthhour.org/

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, Škola ochrany prírody Varín

Zdroj:

https://www.earthhour.org/

http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

https://www.facebook.com/HodinaZeme/

https://www.veronica.cz/hodinazeme/

https://www.facebook.com/hodinazemecr/