Okrem spevavcov sme prikrmovali aj jastraba

jastrab krahulec (Accipiter nisus), autor: Ing. Juraj Platko

ŠOP SR, Správa CHKO Východné Karpaty aj túto zimu prikrmovala vtáctvo. Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy.

Okrem spevavcov, ktoré boli najčastejšími návštevníkmi našich kŕmitok, k nám pravidelne zavítal aj samček jastraba krahulca (Accipiter nisus). Je veľký ako hrdlička záhradná, meria 28 – 38 cm, rozpätie krídel dosahuje 60 – 75 cm. Samec je asi o štvrtinu menší ako samica. Počas letu sa poznáva podľa širokých krídel, ich rýchle údery strieda s krátkym plachtením (na rozdiel od sokola myšiara) počas letu nikdy netrepotá na mieste. S vrodenou loveckou inteligenciou je majstrom bleskurýchlych útokov.

V zime naše krahulce obyčajne odlietajú južnejšie a k nám prilietajú severské jedince. Vo veľkej miere sa živí drobnými spevavcami. Korisť hľadá obyčajne vtedy, keď lieta nízko nad okrajom lesa a nad krovím. Chytá ju aj na zemi. Hniezdi v lesoch, najčastejšie v ihličnatých. Hniezdo má postavené zo suchých konárikov a vystlané kúskami kôry z ihličnatých stromov.

Nášmu pánovi riaditeľovi Ing. Jurajovi Platkovi sa podarilo zachytiť ako si jastrab pochutnáva na jednom z mnohých svojich úlovkov v areály našej správy – zelienke obyčajnej. Počas doby kŕmenia sa vôbec nenechal vyrušovať. Upozorňujeme, že video nie je určené pre citlivé povahy: