Noví pacienti v chovnej stanici

Dňa 19.04.2018 boli na Správu CHKO Východné Karpaty privezené dve malé, asi štvortýždňové veveričky, ktoré vypadli z hniezda neďaleko Vranova nad Topľou. “Osirelé veveríčatá, si matka do hniezda už nevezme. Sú choré, podchladené, jednoducho sa o ne nepostará. ” uviedla pre TV JOJ Ing. Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty. Veverička je chránená, patrí medzi druhy národného významu.

Mladé veveričky sú kŕmené približne každé dve hodiny mliekom pre šteňatá, ktoré musí byť dostatočne teplé. Skúmajú orechy, piškóty, margarétky či púpavu. Malý ňufáčik veveričiek potrebuje spoznať všetko, čo bude neskôr potrebovať vo voľnej prírode. Stále majú problém s vyprázdňovaním, preto musia byť v teple a pravidelne kŕmené.

Ešte nemajú dostatočne vyvinuté horné zúbky. “Skúša už zúbky na mojom prste, či to funguje,” hovorí opäť  pre TV JOJ Ing. Macková. Súrodenci Riško a Sivka budú v chovnej stanici pri Medzilaborciach približne dva mesiace a následne budú vypustené do voľnej prírody. Sú veľmi priateľské, preto nemôžu byť vypustené na miesto nálezu.

V minulom roku sa Správe CHKO Východné Karpaty podarilo pred útokmi kaviek zachrániť päť veveričiek, ale aj napr. 9 malých lastovičiek. Reportáž o týchto malých bojovníkoch si môžete pozrieť v nasledujúcich odkazoch:

https://www.noviny.sk/zaujimavosti/220735-zachranene-vevericky-coskoro-vypustia-do-volnej-prirody

https://www.noviny.sk/slovensko/237329-zabili-im-rodicov-v-medzilaborciach-zachranili-male-lastovicky

V prípade, že sa Vám podarí nájsť zraneného chráneného živočícha alebo si nebudete istý, či osirelé mláďa potrebuje pomoc, neváhajte kontaktovať priamo Správu CHKO Východné Karpaty na pohotovostnom čísle +421 911 316 637, alebo sa obráťte na tel. číslo. 112 a budete prepojený na príslušnú stanicu podľa kompetenčných území, prípadne môžete kontaktovať niektorého z pracovníkov Správy CHKO Východné Karpaty.