Znamením prebúdzajúcej sa prírody je aj každoročný prílet bocianov na územie Slovenska. Ľudia si bociany odjakživa vážili ako poslov jari, symbol vernosti a nového života. V minulosti sa verilo, že bocian hniezdiaci na streche domu prináša šťastie a ochranu rodine.
Jarný prílet bocianov do strednej Európy začína od polovice marca a vrcholí na prelome marca a apríla. Vďaka telemetrickým zariadeniam je možné v súčasnosti prílet bocianov na Slovensko stanoviť presnejšie ako v minulosti.
Mnohí s radosťou vítajú klepotanie zobákmi na hniezdach po jarnom návrate z Afriky. Bociana bieleho pozná každý, deti aj dospelí. Patrí k najznámejším živočíšnym druhom ktorý si blízkosť človeka priam vyhľadáva čím je označovaný za výlučne synantrópny druh.
Hniezdi v našom okolí na strechách, komínoch, stĺpoch elektrického vedenia, ale aj na stromoch.
Bociany biele žijú v našich dedinách a mestách už viac ako 150 rokov, na život v blízkosti človeka ale doplácajú. Zmeny v architektúre, náhrada tradičných stavebných materiálov pri stavbe domov, používanie chemických látok v poľnohospodárstve, zmena štruktúry a spôsobu využívania krajiny
Postupným premenám miest a obcí sa bocian do istého času prispôsoboval výstavbou pre spoločnosť neproblémových hniezd na miestach relatívne vhodných. Nárast hniezd na podporných bodoch elektrického vedenia (elektrických stĺpoch) spôsoboval celoplošne problémy v rozvode elektrického prúdu, v ochrane bociana a v nebezpečenstve úrazu spôsobenom koróziou vedenia ale hlavne samotným prúdom. Z uvedených dôvodov sa od roku 1983 pristúpilo k inštalovaniu náhradných hniezdnych podložiek na samostatné betónové stĺpy. V minulých rokoch boli podložky osádzané aj na elektrické stĺpy. Z bezpečnostných dôvodov a tiež z dôvodu údržby bol najlepším riešením samostatný stĺp.
Bocian biely patrí medzi chránené druhy, a starostlivosť o jeho hniezdiská je nevyhnutnou súčasťou praktickej činnosti Štátnej ochrany prírody SR.
- Hniezda podložka pred odstránením materiálu pri cintoríne v obci Radvaň nad Laborcom.
- Hniezda podložka počas odstránenia materiálu na križovatke v obci Radvaň nad Laborcom.
- Vynovená hniezda podložka pri cintoríne v obci Radvaň nad Laborcom.
Monitoring hniezdenia bociana bieleho v posledných rokoch potvrdil nevyhnutnosť údržby hniezd umiestnených na samostatných podložkách. Postupným nakladaním materiálu na hniezdnu podložku dochádzalo v priebehu rokov k preťaženiu jej konštrukcie a hrozbe pádu celého hniezda v čase hniezdenia, kedy sú na hniezde mláďatá neschopné letu a pád podložky nemajú šancu prežiť. V pôsobnosti Správy CHKO je celkovo 105 samostatných podložiek na betónových stĺpoch a 57 hniezd na živých elektrických stĺpoch. Bociany si stavajú hniezda aj na komínoch domov, kedy môže dôjsť k negatívnym dôsledkom pre samotnú stavbu. Mechanické zaťaženie môže viesť k prasklinám alebo iným poškodeniam.
- Hniezda podložka počas odstraňovania materiálu v obci Víťazovce.
- Hniezda podložka po odstránení materiálu v obci Víťazovce.
- Hniezda podložka v obci Čabiny pred odstránením materiálu.
- Hniezda podložka v obci Čabiny

Žiaci zo ZŠ Duchnovičova v Medzilaborciach počas prípravy hniezdnej podložky
Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (ďalej len „správa CHKO“) začiatkom marca ešte pred príletom bocianov realizovala svojpomocne odľahčovanie hniezdnych podložiek pre bociana bieleho (Ciconia ciconia) v obciach Roztoky, Dlhoňa, Bukovce, Vagrinec, Ľubiša, Oľka, Víťazovce, Radvaň nad Laborcom a Čabiny, ktoré sú súčasťou Chráneného vtáčieho územia Laborecká vrchovina. Podložkám už hrozil bezprostredný pád.
V CHVÚ Laborecká vrchovina hniezdi 1 % národnej populácie bociana bieleho s počtom obsadených hniezd 181.
Počas tejto akcie bolo odľahčených 11 hniezdnych podložiek. Niektoré podložky museli byť nahradené úplne novou konštrukciou, ktoré si správa dáva vyrábať. Do obnovy hniezdnych podložiek sa zapojili aj žiaci ZŠ Duchnovičova z Medzilaboriec, ktorí pomohli s vypletaním dvoch podložiek vŕbovými prútmi. Zvyšné hniezda boli odľahčené očistené a upravené priamo na mieste s naložením malého množstva materiálu. Nevyhnutnou pomocou pri odľahčovaní hniezd boli zapožičaný kolegovia a auto s plošinou z riaditeľstva v Banskej Bystrici. Hniezdny materiál tvorila jedna kompaktná masa ktorú bolo potrebné rozbíjať motykou a po zhodení na zem bolo túto masu potrebné odviezť. S odstránením zhodeného materiálu pomohli samotné obce. S odľahčovaním a údržbou ďalších podložiek bude správa CHKO pokračovať znovu po odlete bocianov v jeseni.
- Hniezda podložka pred odstránením hniezdneho materiálu v obci Oľka.
- Zhodený materiál z hniezdnej podložky v obci Oľka.
- Vynovená hniezda podložka v obci Oľka.
Najznečistenejšie hniezdo pracovníci CHKO bolo v obci Oľka. Bociany sú známe tým, že do svojich hniezd vnášajú rôzne materiály – od prírodných ako konáre či seno až po plastové a textilné odpady, ktoré nachádzajú v okolí. Bohužiaľ, tieto nevhodné materiály môžu vážne ohroziť mláďatá bocianov ktoré sa môžu do nich zamotať, vdýchnuť ich alebo ich dokonca zjesť, čo môže viesť k zraneniam či úhynu. Plastové materiály zároveň znižujú stabilitu hniezda, čím sa zvyšuje riziko jeho zrútenia.
Spoločné úsilie pre budúcnosť bocianov.
Bociany sú viac než len súčasťou našej krajiny – sú symbolom čistej prírody a vyváženého ekosystému. Starostlivosť o bocianie hniezda je dôležitou súčasťou ochrany prírody. Takéto aktivity nielen zabezpečujú lepšie podmienky pre bociany, ale podnecujú aj miestnych obyvateľov a mladú generáciu k väčšej úcte k prírode.
Zapojenie žiakov do tejto iniciatívy ukazuje, že ochrana životného prostredia je úlohou nás všetkých. Ak budeme v týchto aktivitách pokračovať, zabezpečíme, že bociany biele si aj v budúcnosti budú stavať svoje hniezda na bezpečných miestach a ich populácia zostane neoddeliteľnou súčasťou nášho prírodného dedičstva.

Žiaci zo ZŠ Duchnovičova v Medzilaborciach
Zdroj: www.bociany.sk
Text a foto: Mgr. Nikola Sopirjaková, Ing. Anna Macková