Ako sa darí naším piatim veveričkám

Uplynuli tri týždne a naši zverenci  sú už o niečo samostatnejší. Veveričky si už 4 dni zvykajú na vonkajšiu voliéru s rozmermi 3 x 2 x 2 metre a že sa im v nej páči niet pochýb. Voliéra bola postavená svojpomocne zo sponzorských darov výlučne pre chov veveričiek v roku 2017. Veľkou pomocou a inšpiráciou bola stránka http://www.veveratka.cz/, ale aj priama komunikácia s prevádzkovateľmi stanice.

V priebehu posledných troch týždňov pribudli do chovnej stanice (CHS) v Medzilaborciach ďalšie dve mláďatá veveričiek a celkový počet je 5 jedincov . V súčasnosti máme v CHS 2 jedince z Vranova nad Topľou (svetlá forma), 1 z Bardejova (svetlá forma), 1 z Humenného a posledný kus pribudol z Michaloviec. Posledné dve veveričky sú tmavohnedé. Pozitívny je fakt,  že veveričky,tak ako nám ich nálezcovia nosili, si na seba veľmi rýchlo zvykli.

V tomto čase už nie sú dokrmované mliekom zo striekačky, mlieko dostávajú 2 x na deň v mištičke. Radi si pochutia na zvieracích piškótach, suchároch, jablku, hruške, mrkve, cukete, uhorke, šampiónoch, orechoch lieskových aj vlašských, slnečnici lúpanej aj nelúpanej, tekvicových semienkach, zmesi pre hlodavce, nechýba sépiová kosť a vitamínový blok a samozrejme každý deň čerstvá voda. Každý deň dostanú čerstvé výhonky stromov a bylín. Radi skúšajú zúbkami šišky zelené aj tie padnuté na zemi. Vo voliére sme  nainštalovali veľké čerstvé konáre z jedle, borovice a smrekovca ktoré budeme obmieňať do času vypustenia, aby mali kde trénovať aj čo hrýzť. Na podlahu sme vysypali drevnú štiepku.

Každá veverička má svoju vlastnú búdku ale zatiaľ spia všetky spolu.

Špeciálne sme pre naše veveričky s pomocou pána riaditeľa uplietli hniezdo z vŕbového prútia, ktoré sme vystlali senom a ovčím rúnom. Veveričky si tento nový príbytok veľmi obľúbili. Vo vonkajšej voliére budú veveričky až do času vypustenia do voľnej prírody.

Text a foto: Ing. Anna Macková