Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Inak tomu nie je ani v obci Habura, kde sa v súčasnosti nachádza replika pôvodného dreveného kostolíka.
Drevený kostolík sv. Mikuláša je ľudovou stavbou dreveného kostola prevezeného v roku 1935 do Hradca Králové v Českej republike z Habury pri Medzilaborciach.
Drevený kostol si postavili obyvatelia Habury v rokoch 1595 až 1607 pôvodne ako pravoslávny. V roku 1740 postavili obyvatelia kamenný kostol a drevený odpredali Malej Poľane, kde bol v roku 1759 zasvätený svätému Mikulášovi ako gréckokatolícky. Po prvej svetovej vojne si ho vyhliadlo mesto Hradec Králové, ktoré uvažovalo o vhodnom pamätníku československým legionárom padlým na severovýchode Slovenska.
Obchod za dvanásťtisíc korún sa uskutočnil v roku 1935. Drevený kostolík, ktorý bol postavený bez jediného klinca, rozobrali, naložili v Medzilaborciach na vlak, previezli 600 kilometrov na západ a znova postavili. Drevená cerkov nebola v tých časoch symbolizovala chudobnú dedinu. V súčasnosti je majetkom mesta Hradec Králové. Stojí v prírodnom prostredí Jiráskových sadov na sútoku Labe a Orlice.
V rokoch 2016-2018 prešla drevená cerkov v Hradci Králové rozsiahlou rekonštrukciou – zahrievaním ošetrili drevo proti drevokaznému hmyzu, vymenili šindľové opláštenie, opravili podlahy a trámy a zreštaurovali súbor maliarskych, rezbárskych a ďalších umelecko-remeselných prvkov z interiéru kostola. Veľkým prekvapením bolo, keď reštaurátori zistili, že kostolík je takmer o 100 rokov mladší ako sa najprv predpokladalo. Pôvodne sa hovorilo o tom, že kostolík vznikol v rokoch 1505 až 1510. Pomocou metódy dendrochronológie, dokázali reštaurátori presne určiť vek dreva a teda trámy, ktoré tvoria hlavnú konštrukciu, boli vyrúbané v rokoch 1595 až 1607.
Pôvodný kostolík je trojdielna drevená stavba pokrytá šindlom, nad každou časťou je strecha zakončená vežičkou s kopulou. K vybaveniu kostola patrí zachovaný obrazový oltár, uprostred ktorého sú bohato vyrezávané pôvodné cárske dvere s ornamentom vínnej révy. Oltár je zdobený mnohými ikonami svätých a výjavmi zo života Ježiša Krista. Na strope visí dvanásťramenný drevený luster, ktorý je presnou kópiou z presláveného strutivského kostola v Jasine na Podkarpatskej Rusi. Za stenou oltára stojí hlavný a bočný obetný stôl, obidva zdobené peknými obrazmi.
Pôvodný drevený kostol v Jiráskových sadoch v Hradci Králové:
Bývalý starosta Habury Mikuláš Juščík začal hľadať spôsob, ako drevený chrám Svätého Mikuláša dostať z Hradca Králové späť do obce. Žiaľ, ani po veľkom úsilí sa ho nepodarilo vrátiť späť do obce. Vďaka nadácií Drevený kostolík Habura sa podarilo postaviť jeho repliku. Zrubovú časť postavili približne za tri mesiace. Neskôr ho obili dreveným šindľom. Práce trvali zhruba rok. Ide o presnú kópiu toho, čo namerali v Hradci Králové. Všetko sa samozrejme nedalo zmerať, ale šikovný majster si to prepočítal podľa fotiek a nákresov. Spoje sú presné, také isté ako na pôvodnom chráme. Peniaze na výstavbu získala nadácia vďaka sponzorom.
Chrám v súčasnosti patrí medzi najmladšie drevené kostolíky na Slovensku. Je to história v modernejšom prevedení, ekumenické duchovné miesto, ktoré vlastne nepatrí žiadnej cirkvi. Patrí obyvateľom Habury, a kto chce, bude v tomto chráme slúžiť svätú omšu, či to bude gréckokatolík, pravoslávny alebo rímskokatolík.
Foto:
- Drevený chrám sv. Mikuláša v Jiráskových sadoch – Romana Prausová
Zdroj:
http://www.habura.sk/
https://www.muzeum.sk/
http://drevenechramy.sk/drevene-chramy/
https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/4471299/do-habury-chcu-vratit-vzacny-dreveny-kostolik.html
https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/5972219/v-habure-stoji-dreveny-chram-po-250-rokoch.html
https://hradec.idnes.cz/odbornici-prozkoumali-podkarpatsky-kostelik-v-hradci-ppu-/hradec-zpravy.aspx?c=A160616_2253682_hradec-zpravy_the