V piatok 17.augusta 2018 cestou z terénu sme za obcou Ladomirová v okrese Svidník spozorovali na ceste niečo malé nedefinovateľné. Keď sme sa k objektu priblížili zbadali sme v strede cesty malého ježka. Auto sme odstavili na krajnici no ježko neodbehol. Prišli sme bližšie a spozorovali, že malý ježko oňucháva zvyšky telíčka čo pred nedávnom bolo tiež ježkom – možno aj jeho maminou možno zdroj potravy. Keď sme sa k ježkovi priblížili ešte viac aby sme skontrolovali či je v poriadku, inštinktívne sa schúlil do malej guličky, ale stále bol na mieste uprostred frekventovanej cesty. Po chvíľke sa k nám približovali autá, a tak sa malý ježko razom ocitol v našej platenej taške.
Ponechať ježka na ceste by znamenalo ponechať ho osudu … krútiacich sa kolies áut a tak po rýchlom rozhodnutí putoval do chovnej stanice (CHS) v Medzilaborciach. Autá sú pre ježkov hľadajúcich si potravu na ceste najväčšou hrozbou a veľa ich na cestách aj uhynie. Počas dňa, kedy sme malého ježka našli sme prešli 40 km a na ceste sme pozorovali dvoch usmrtených ježkov. Náš ježko bol v čase nálezu pravdepodobne ešte s matkou, ktorú usmrtilo auto. Malý ježko je zrejme z druhého tohtoročného vrhu a môže mať okolo 5-6 týždňov. V tom čase sú mladí ježkovia ešte s vodiacou samicou.
Ježka sme v CHS prehliadli či nemá viditeľné poranenia a umiestnili do vonkajšej voliéry s možnosťou úkrytu v drevenej búdke s výstelkou a zamaskovanej konármi. V najbližších dňoch zbavíme ježka pomocou vhodných veterinárnych prípravkov vonkajších aj vnútorných parazitov.
Vo voľnej prírode trávi ježko deň v nadzemnom hniezde ukrytom pod koreňmi stromov, medzi kameňmi alebo len tak ukrytý v hustej vegetácii chránenej kríkmi. Jedálniček nášho nového nájomníka sme prispôsobili jeho potrebám. V prírode sa ježko živí prevažne mäsitou potravou. Pochutí si na hmyze, červoch, drobných plazoch a vtáčatách v prízemných častiach hniezd. Na začiatok dostáva náš malý ježko mačacie granule a mačaciu konzervu, varené hydinové krídla, varené vajíčko, ovocie aké je sezónne dostupné, doplnok stravy tvoria bukvice. Ak bude dostupná prirodzená potrava ponúkneme ježkovi múčne červy. Postupne vyskúšame čo bude ježkovi chutiť. Rastlinná potrava je pre ježka zriedkavejšia ako tá mäsitá. Nevyhnutný je dostatok pitnej vody. Ježka kŕmime podvečer aby si za šera a v noci pochutnal na pripravených dobrotách.
Ježka sa budeme snažiť do začiatku zimy vykŕmiť, aby sa v novembri pokojne uložil na zimný spánok ktorý trvá 4-6 mesiacov. Náš ježko je ešte malý váži cca 150 g a tak bude nutné striehnuť jeho hmotnosť aby dokázal v spánku prekonať mrazivú zimu. Úspešne prezimovať majú šancu jedince s váhou 650 gramov a viac. Telesnú teplotu dokáže ježko počas zimného spánku znížiť na 2 stupne. Na zimný spánok sa ježko ukladá, keď vonkajšia teplota prostredia počas viacerých dní poklesne pod 10 stupňov, čo zvyčajne nastane v polovici októbra. Do toho času urobíme ježkovi tzv. objemový tréning tak, aby mal aj pohyb, ale aby priberal týždenne 50 až 80 gramov. Od polovice augusta do polovice októbra by sme to teoreticky mohli zvládnuť. Náš ježko bude u nás pravdepodobne aj zimovať na čo mu vytvoríme čo najvhodnejšie podmienky.
Text, foto a video: Ing. Anna Macková