XLII Východoslovenský tábor ochrancov prírody v Zboji

XLII Východoslovenský tábor ochrancov prírody v Zboji

V dňoch 30.7.-02.08.2018 sme sa zúčastnili XLII Východoslovenského tábora ochrancov prírody (ďalej len TOP) v obci Zboj v Národnom parku Poloniny. V rámci TOP-u sme mali na starosti vedenie detskej sekcie.

Detská sekcia pracovala počas TOP-u v zmiešanom zložení. Deti v rôznom veku, rodičia aj odborníci pracovali v plnom nasadení ako perfektný tím  v areáli táboriska a blízkom okolí obce Zboj. Každý prispel svojimi poznatkami a tak sa deti ani chvíľku nenudili. V okolí tábora boli inštalované ornitologické siete a tak mali deti a nielen tie možnosť sledovať ako prebieha krúžkovanie vtákov. Ráno sme začínali okolo 9h a pracovali podľa záujmu do 14h aj dlhšie.

Prvý deň 30.7.  nám v detskej sekcii pomáhala Marta Hrešová z RCOP Prešov. Na úvod prvý deň 30.7  sme sa s deťmi zoznámili a pomocou klbka, ktorým sme vytvorili pavučinu  mien medzi deťmi – účastníkmi detskej sekcie. Na chvíľu sa deti zabavili pri omaľovánkach, ale keďže počasie nám prialo a k slnku v lete neodmysliteľne patrí aj voda vybrali sme sa po úvodnom zoznamovaní k Zbojskému potoku skúmať Ph vody, a obsah  dusičnanov a dusitanov. Skúmaním vody v potoku sme zistili že Ph vody je 8 a takej vode sa hovorí aj živá voda. Hodnoty dusitanov aj dusičnanov  sa držali v tých najnižších hodnotách. Pri pitnom zdroji vody sme si dali spoločnú rozcvičku a otestovali sa kto je kto. Vďaka farbičkám na tvár sme na chvíľku  tváre detí premenili na pavúka, lienku, netopiera, mačičku či psíka. Pozornosť detí po obede  upútal ruch a laná natiahnuté od školy ponad Zbojský potok. To si už profesionálny záchranári chystali atrakciu dňa. Deti v postroji a s  istením záchranára zlaňovali na pripravenom úseku.  Detská sekcia individuálne pracovala aj vo večerných hodinách v doprovode rodičov. Obrovským spestrením boli pre deti  nočné odchyty netopierov do jemných nárazových  sietí. Detí vyzbrojené baterkami a zvedavosťou sa s rodičmi presunuli  k miestam odchytov situovaných na Zbojskom potoku. Tu už profesionálny chiropterológ uviedol deti aj dospelých do nočného sveta netopierov. Po zaškolení vedeli deti  rozpoznať mláďa od dospelého netopiera, spoznali  aký je rozdiel medzi netopierom obyčajným  a netopierom fúzatým, čím sa netopiere  živia,  prečo sú  užitočné aj ako sa pohybujú v tme.

Druhý deň 31.7. ráno deti prekvapil úžasný úlovok v ornitologickej sieti. Mladý rybárik riečny sa nám za asistencie Peťa Krišovského predviedol v plnej paráde. V pláne sme mali botanicko – lepidopterologický prieskum okolia tábora v smerovaní k uhličitému prameňu “Kvasná voda”. Pri botanizovaní významnou mierou pomáhali Eva Sitášová, Vlado Klč a Olga Skácelová Lepšová. Botanici, ale chodia väčšinou pomaly a tak sme cestou výklad dopĺňali odchytom motýľov a popri to sa osviežili ostružinou černicovou. Deti  mali možnosť chytiť motýľa do vlastných rúk, determinovať podľa kľúča a pustiť na slobodu. Trpezlivo a opatrne sa dotýkali jemnej konštrukcie tela motýľa. Zvedavé oči detí našli hniezdo húseníc babôčky pávookej ale aj húsenicu vidlochvosta feniklového. V priebehu 3 hodín sme pozorovali  22 druhov denných motýľov. Napr. babôčku sieťkovanú, babôčku pávookú aj s veľkým hniezdom húseníc, babôčku pŕhľavovú, babôčku zubatokrídlu, babôčku osikovú,  mlynárika hrachorového, mlynárika repkového, perlovca dvanásťškrnného, modráčika obyčajného , zaujímavý bol nález hnedáčika nevädzového.  Cestou do tábora sme nazberali 20 druhov liečivých rastlín ktoré sme v tábore spracovali do jednoduchého herbára. Po príchode do tábora deti vďaka Peťovi Čisárikovi videli z blízka  užovku stromovú. Nezvyčajným zakončením dňa bola penová šou  v areáli táboriska. V podvečerných hodinách deti mali jedinečnú možnosť vidieť mladého vodnára potočného, ktorého Peťo Krišovský zakrúžkoval a znova sme pokračovali individuálne nočnými odchytmi netopierov.

Deň tretí sme sa s deťmi a rodičmi vybrali skúmať vodné prostredie Zbojského potoka a prameňa “Kvasná voda”. Pri prameni sme sa zahrali na púť vody. Úlohou detí bolo čo najrýchlejšie premiestniť za pomoci štamperlíkov vodu z bodu A do bodu B. Na mieste sme zmerali obsah dusičnanov vo vode v jazierku plnom minerálky. Hodnoty boli veľmi nízke. Počasie nám prialo a tomu zodpovedala aj aktivita hmyzu. Keď sa deti dozvedeli že navštívime starostu Zboja a ten má rybník plný pstruhov ktoré si s obľubou pochutia na lúčnych koníkoch nebolo potrebné veľa vysvetľovať a aktivita bola na svete. Papierové poháre na vodu sa behom minúty zmenili na lapače rovnokrídlovcov. S úlovkom sme sa vybrali nazad ku táboru, ale cestou sme sa zastavili na Zbojskom potoku pri miestnom brode. Cestou k brodu  deti objavili na vegetácii desiatky jedincov križiaka pásavého aj priamo v akcii ako loví pomocou siete, na ceste sme našli veľkú chlpatú húsenicu priadkovca černicového. Ďeťom sme vysvetlili že u niektorých ľudí môžu vyvolať chĺpky húseníc podráždenie.  Na Zbojskom potoku  bystré oči a šikovné ruky detí pomocou sitiek na vodný hmyz vylovili bystrušku potočnú, larvu pošvatky, pijavicu, larvu potočníka na kameňoch, potvrdili sme aj výskyt spriadača kostihojového, ktorý patrí medzi európsky významné druhy živočíchov. Na vegetácii deti obdivovali hadovky lesklé, ktoré sa nám podarilo aj odchytiť a obzreli sme si ich aj z blízka.  S úlovkom lúčnych koníkov a malým akváriom v ktorom boli úlovky z potoka sme sa vybrali do tábora. Zastavili sme sa u starostu nakŕmiť pstruhy a názorne sme videli ako funguje jeden článok  potravového reťazeca v prírode. Obrovskú radosť mali deti z poľovníckych psov zvlášť keď pán starosta  deťom vysvetlil, že ide o tatranského duriča vyšľachteného na Slovensku. Plný dojmov a zážitkov sme sa pomaly vybrali k táborisku, to sa ale už schyľovalo k búrke. Lejak to bol ale poriadny. Zo stanov sme počas búrky evakuovali  Emku a Agátku do karavanu jedného úžasného pána z Čiech, Filip hrdinsky zostal vo vojenskom stane s dospelákmi.

Štvrtý deň sme strávili v areáli tábora. Ranný odchyt v ornitologickej sieti priniesol sýkorku veľkú a zaujímavý úlovok mladého trsteniarika malého. Peťo Krišovský pútavo porozprával prečo a od kedy sa datuje krúžkovanie vtáctva a prečo je dôležité.  Detskej sekcie sa posledný deň zúčastnilo 18 detí, niektoré v doprovode s  rodičmi. Ráno sme sa rozcvičili hrou na slepú babu a pokračovali pavučinou života. Deti pomocou klbka tvorili vzťahy tak ako fungujú v prírode. Skúmali a premýšľali nad tým, kto koho potrebuje k životu. Vonku sme si pomocou odtlačkov zveri v životnej veľkosti  vytvorili akýsi zvierací chodník po ktorom prešiel vlk, rys, mačka divá, medveď, diviak, jeleň aj srnec ale aj vydra riečna, kuna skalná a tiež jazvec, či veverička.  Keďže sa teplota na teplomeri  rýchlo špĺhala nahor nad 30stupňov presunuli sme sa s deťmi  do priestorov telocvične neďalekej školy, tu sa deti voľne zabávali pri pracovných listoch lesného miničarovania, vyrobili si masku svojho obľúbeného zvieratka  a zahrali sa pri pexese.  Na záver sme si s deťmi v telocvični vytvorili prekážkovú dráhu a veľkí aj malí sme sa ju snažili prejsť čo najrýchlejšie.

Detská sekcia pracovala počas XLII TOP-u v Zboji v plnom nasadení a preto veríme, že sa v podobnej zostave o rok takto pri bádaní a hrách v prírode stretneme znova na inom mieste.       

Viac informácií o priebehu XLII Východoslovenského tábora ochrancov prírody v obci Zboj nájdete na webovej stránke Národného parku Poloniny POZRI TU alebo Pieninského národného parku  POZRI TU.                                        

Text a foto: Ing. Anna Macková