Máša v chovnej stanici pri Medzilaborciach

Autor: Jana Otriová, https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22441411/kuna-masa-dala-svojej-zachrankyni-poriadne-zabrat.html#storm_gallery_163075

Foto: Správa CHKO Východné Karpaty

Opustené mláďa kuny skalnej našlo dočasný domov v chovnej stanici pri Medzilaborciach. Bez starostlivosti pracovníkov Správy Chránenej krajinne oblasti (CHKO) Východné Karpaty by uhynulo. Teraz im jeho chov poskytuje cenné skúsenosti.

Kuna, ktorú nazvali Máša, sa stala obyvateľkou chovnej stanice na správe CHKO od polovice apríla. „Dostala sa k nám 16. apríla z Pčoliného. Mala asi dva týždne. Opustené, podchladené a ešte slepé mláďa našli v podkroví rodinného domu počas opravy strechy. Kuny otvárajú oči na 35. deň života,“ hovorí Anna Macková, ktorá sa bezbranného tvora ujala.

„Kuny mávajú aj päť mladých. Zvyknú sa po ne vracať a v prípade ohrozenia dokonca zaútočia. Tu sa tak nestalo, mláďa ostalo samo tri dni. Ak by sme sa ho neujali, uhynulo by,“ zdôrazňuje.

V chovnej stanici správy CHKO sa pracovníci starajú o zranené alebo opustené chránené živočíchy. Kuna je poľovná zver, poľovníci ju vnímajú ako škodnú, neradi ju vidia ornitológovia ani chovatelia domácej hydiny.

„Môžeme ju mať len so súhlasom príslušného poľovného združenia. Dostali sme ho. Berieme to ako výzvu, ako experiment, či sa nám ju podarí odchovať,“ hovorí Macková.

V minulosti sa už stala adoptívnou mamou pre veveričky, ježa, belorítky či lastovičky a skúseností má na rozdávanie.

Kuna Máša, ktorá je v neustálom pohybe, však dáva zapálenej ochranárke poriadne zabrať. „Je veľmi náročná na opateru. Potrebuje mlieko šesť až osem týždňov, každé tri až štyri hodiny, teda aj v noci. Na šiesty týždeň som už skúšala granuly a konzervy. Teraz žerie aj myši a miluje vajíčka. Je síce taký šrotovník, ale potrava musí byť výživná, lebo sa stále vyvíja, rastú jej zuby,“ vysvetľuje Anna Macková.

Kuna skalná je lasicovitá šelma. Živí sa hlodavcami, ale aj vajíčkami vtákov. „Je to súmračný nočný živočích a z hniezda vyberie všetko, čo v noci odpočíva. Loví myši a hraboše, v mestách môže redukovať premnožené holuby,“ hovorí ochranárka.

Kuna je súčasťou prírody, jej úloha „čističa“ je užitočná. „Neraz som popri ceste z Humenného do Medzilaboriec nachádzala usmrtené kuny. Požierajú živočíchy uhynuté na ceste,“ dopĺňa.

Kuny sú čistotné zvieratá a rady sa kúpu. V prírode sa dožívajú 10 až 12 rokov. Trojmesačná Máša sa zo samostatnej miestnosti v budove pomaly presunie do nového obydlia. „Máme pre ňu nachystanú veľkú voliéru z pevného pletiva, aby ho nerozhrýzla. V septembri ju vypustíme do voľnej prírody,“ uzatvára Macková.