Dňa 7. 5.2018 bola v priestoroch Vihorlatskeho múzea v Humennom otvorená výstava pod názvom Vážky na Slovensku od 7.5 od 8.6.2018. Viac informácií o aktuálnych výstavách a podujatiach vo Vihorlatskom múzeu nájdete na tomto odkaze.
Autorom výstavy a prednášajúcim zároveň bol Dušan Šácha zoológ Správy CHKO Biele Karpaty a uznávaný odonatológ nielen na Slovensku, ale aj ďaleko za jeho hranicami. Otvorenia výstavy a besedy sa zúčastnili žiaci 5. ročníka ZŠ z Humenného a tiež my zo Správy CHKO Východné Karpaty.
Počas besedy sa žiaci hravou formou postupne oboznámili s dôležitými udalosťami odohrávajúcimi sa v živote vážky počas jedného roka. Z vývoja vážok sa žiaci dozvedeli, že vážky sa na zemi začali vyvíjať už pred 320 miliónmi rokov v období prvohôr a medzi prvými dovtedy žijúcimi organizmami začali lietať, t.z. že boli na zemi skôr ako dinosaury. O starobylosti týchto úžasných letcov svedčí starobylý typ žilnatiny na krídlach. Najväčšou vážkou v tomto období bola Meganeura s rozpätím krídel neuveriteľných 70 cm. Vďaka makete vážky v životnej veľkosti z obdobia prvohôr mali žiaci možnosť vidieť aké veľké vážky v skutočnosti asi boli. Na porovnanie mali žiaci možnosť vidieť zbierku vážok zo súčasnosti. Zaujímavé boli informácie z anatómie vážok. Vážky majú úžasné letecké schopnosti, dokážu lietať dopredu, dozadu aj zastať na mieste. Oči majú vážky okolo celej hlavy a tak vidia všetko čo sa okolo nich deje.
Vývoj vážok je spätý s vodným prostredím, kde sa aj niekoľko rokov larva vyvíja. Vo vode larvy vážok dýchajú žiabrami. Žiakov sme sa pýtali či vedia čím sú vážky užitočné. Po krátkej diskusii bola odpoveď na význam vážok prírode jednoduchá. Potravou vážok sú rôzne muchy, komáre, malé vodné kôrovce, slimáky. Na posedenie larva vážky zožerie aj dvadsať komárov a aj v tom spočíva jej užitočnosť.
Priamo na besede sa žiaci hravou formou oboznámili s web stránkou www.vazky.sk, ktorú Dušan Šácha vytvoril so spolupracovníkmi za účelom popularizácie odonatológie na Slovensku. Na stránke je možné nájsť jedinečný interaktívny kľúč na určovanie vážok, je tam veľa zaujímavých informácií pre tých ktorí majú záujem sa o vážkach dozvedieť niečo viac. Oživením besedy boli hry, súťaže a kvízy ktoré sú súčasťou stránky. Pýtali sme sa ako je to s vážkami na Slovensku. Celkovo máme na Slovensku približne sedemdesiat druhov vážok, pričom najpestrejšie spoločenstvá nájdeme v prirodzených ekosystémoch mokradí.
Výskum vážok vo Východných Karpatoch. Dušan Šácha na bobrovisku pri Svetliciach. Bobry sú veľmi dobrými spojencami vážok. Bobor aj vážky nevyhnutne vodu k svojmu životu potrebujú.
Na záver posolstvo Dušana Šáchu znie: „Od Vážok sa máme čo učiť ako sa správať k zemi aj k ostatným organizmom ktoré tu s nami žijú.“
Text a foto: Ing. Anna Macková